Dziś jest Niedziela 17 lutego 2019 roku Donata, Łukasza | Odwiedziło nas: 7953409 internautów |
Procedura przyjmowania skarg na sposób przeprowadzania egzaminu państwowego.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 05 stycznia 2011r o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2015 r. poz.155, z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Infrasruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz.U. 2016 poz. 232, z późn. zm.).
Zarejestrowany przebieg egzaminu może przeglądać osoba egzaminowana lub jej pełnomocnik wyłącznie w sytuacji złożenia skargi na sposób przeprowadzania egzaminu zgodnie z poniższymi zasadami:
- Osoba, która przystąpiła do egzaminu państwowego, w ciągu 14 dni od daty egzaminu zgłasza skargę lub zastrzeżenie, co do jego przebiegu i oceny za pośrednictwem Dyrektora WORD do Marszałka Województwa Pomorskiego.
- Skargi i zastrzeżenia można składać drogą listowną, faksem lub pocztą elektroniczną.
- Skargi i zastrzeżenia można złożyć również w sekretariacie WORD.
- Odpowiedzi na skargę udziela Marszałek Województwa Pomorskiego w terminach wynikających z przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego, zawiadamiając Dyrektora WORD o sposobie załatwienia skargi.
- Dyrektor WORD zgodnie z art.72 ust.2 pkt.2 może wystąpić do Marszałka Województwa Pomorskiego z wnioskiem o unieważnienie egzaminu państwowego, jeżeli egzamin był prowadzony niezgodnie z przepisami ustawy a ujawnione nieprawidłowości miały wpływ na jego wynik.
Procedura postępowania w przypadku zgłaszania zastrzeżeń do przebiegu egzaminu nie noszących znamion skargi w trybie ustawy o kierujących pojazdami.
- Zastrzeżenia i uwagi osoba egzaminowana może zgłaszać do Dyrektora WORD w różnej formie (skarga pisemna, zastrzeżenia i uwagi ustne, prośby o obejrzenie nagrania itp.).
- Osoba zgłaszająca zastrzeżenie po obejrzeniu nagrania z egzaminu praktycznego będzie mogła podjąć decyzję, czy składa skargę do Urzędu Marszałkowskiego, czy też zgadza się z argumentami Egzaminatora i wycofa zastrzeżenia.
- Wycofanie zastrzeżenia winno nastąpić w formie pisemnej (także e-mail i fax).